Znieczulenie ogólne u dzieci - kilka przydatnych informacji

Znieczulenie ogólne u dzieci – kilka przydatnych informacji

Znieczulenie ogólne u dzieci jest bezpieczne w większości przypadków i powoduje jedynie niewielkie skutki uboczne. Jednak wielokrotne stosowanie znieczulenia u dzieci poniżej 3 roku życia nie jest zalecane ze względu na ryzyko uszkodzenia mózgu. Chociaż te ostrzeżenia opierają się na badaniach na zwierzętach, trwające badania na ludziach sprawdzają, jak znieczulenie wpływa na rozwój mózgu u dzieci. Ważne jest, aby wiedzieć, czego można się spodziewać po zabiegu, zanim zabierze się dziecko do szpitala.

Bezpieczeństwo znieczulenia ogólnego u dzieci

Ryzyko związane ze znieczuleniem ogólnym u dzieci nie jest znane ze 100% pewnością. Badania wykazały jednak, że godzinna ekspozycja na znieczulenie ogólne prawdopodobnie nie spowoduje negatywnych skutków. Jednak dłuższa ekspozycja może mieć negatywne skutki. Obecnie żadne badanie nie przyjrzało się ryzyku wystąpienia problemów neurokognitywnych wśród niemowląt. Ponadto w badaniu Mayo Anesthesia Safety in Children Study nie stwierdzono związku między czasem znieczulenia ogólnego a inteligencją ogólną u małych dzieci. Rodzice powinni jednak omówić te zagrożenia z lekarzami dziecięcymi, zanim ich dziecko zostanie poddane znieczuleniu ogólnemu.

Istnieją dwa sposoby podawania dzieciom znieczulenia ogólnego. Najczęstszym z nich jest wstrzyknięcie gazu anestetycznego przez kroplówkę. Metoda ta jest skuteczna w przypadku większości dzieci, ale w niektórych rzadkich przypadkach może prowadzić do problemów z oddychaniem lub śmierci. Niektóre młodsze dzieci lub niemowlęta mogą jednak preferować oddychanie gazem znieczulającym przez maskę na twarzy. Metoda ta wiąże się jednak z większym ryzykiem wywołania niepokoju lub senności, podczas gdy inne metody mogą spowodować śmierć.

Działania niepożądane znieczulenia ogólnego u dzieci

Dzieci mogą być poddawane znieczuleniu ogólnemu podczas niektórych zabiegów, aby złagodzić ich dyskomfort i pomóc im poradzić sobie z zabiegiem. Ten rodzaj znieczulenia zmniejsza odczuwanie bólu przez dziecko i ogranicza jego wspomnienia związane z zabiegiem. Na szczęście znieczulenie ogólne jest procedurą bezpieczną dla młodych pacjentów. Rodzice powinni być świadomi skutków ubocznych, które obejmują bolesność, senność i trudności w oddychaniu.

Jednymi z najczęstszych skutków ubocznych znieczulenia ogólnego u dzieci są wymioty i nudności, które ustępują samoistnie. Może również wystąpić zjawisko zwane delirium wynurzeniowym. Ten tymczasowy stan dezorientacji trwa zazwyczaj od pięciu do piętnastu minut i ustępuje samoistnie. W tym czasie rodzice mogą również odczuwać niepokój lub niepokój emocjonalny. W niektórych rzadkich przypadkach dziecko może nie wykazywać żadnej reakcji. W takim przypadku zespół opieki poda leki przeciwbólowe.

Premedykacja

Jako rodzic dziecka poddawanego operacji chcesz, aby wszystko poszło gładko. Brak współpracy przed operacją może skutkować niekorzystnymi wynikami klinicznymi, zwiększonym zapotrzebowaniem na leki przeciwbólowe i zmianami w zachowaniu. Na szczęście lęk okołooperacyjny u dzieci można zmniejszyć dzięki odpowiedniej komunikacji przedoperacyjnej i interwencji lekowej. Chociaż premedykacja u dzieci nie jest uniwersalnie właściwa, jest ona szeroko stosowana w praktyce klinicznej i ma kilka korzystnych efektów. Istotne jest dostosowanie premedykacji do wieku i okoliczności każdego dziecka przed operacją.

W przypadku dzieci, które będą poddane znieczuleniu ogólnemu, premedykację podaje się zwykle 15-60 minut przed zabiegiem. Stosowane do tego leki to klonidyna lub midazolam. Podaje się je w syropie, serdeczniku lub mieszance paracetamolu. Rodzice są zachęcani do omówienia stosowania premedykacji z anestezjologiem dziecka. Premedykacja może być również kontynuowana przez dziecko po zabiegu.

Zachowanie spokoju i pocieszanie dziecka podczas znieczulenia

Dzieci różnie budzą się ze znieczulenia, a niektóre odzyskują świadomość natychmiast po zabiegu. Inne pozostają oszołomione przez kilka godzin. Niektóre niemowlęta i małe dzieci są drażliwe do czasu ustąpienia znieczulenia, dlatego mogą potrzebować dodatkowych leków uspokajających. Głównym celem znieczulenia jest zminimalizowanie bólu podczas i po zabiegu. Lekarz omówi dostępne leki przeciwbólowe oraz jak pomóc dziecku zachować spokój i komfort.

Zadbaj o komfort dziecka, będąc przy nim obecnym. Dziecko może nie mieć ochoty na wiele podczas okresu rekonwalescencji i może chcieć odpocząć w domu. Lekarz poinformuje Państwa, że ilość aktywności, w których dziecko może uczestniczyć, powinna być uzależniona od jego samopoczucia. Znieczulenie ogólne to mieszanka leków, dzięki której dziecko śpi podczas zabiegu. Znieczulenie ogólne podaje się przez kroplówkę lub maskę gazową.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jakie leki wybrać w leczeniu trądziku
Czytaj Dalej

Jakie leki wybrać w leczeniu trądziku

Jeśli chodzi o wybór leków do leczenia trądziku, istnieje kilka dostępnych opcji. Należą do nich miejscowe retinoidy, doustne…
Znieczulenie do zabiegu powiększenia piersi
Czytaj Dalej

Znieczulenie do zabiegu powiększenia piersi

Istnieją trzy ogólne rodzaje znieczulenia stosowane podczas operacji powiększania piersi: znieczulenie zmierzchowe, znieczulenie miejscowe tumescencyjne oraz sedacja świadoma.…