Kiedy mogę karmić piersią po znieczuleniu ogólnym?

Kiedy mogę karmić piersią po znieczuleniu ogólnym?

Kiedy mogę karmić piersią po znieczuleniu ogólnym niemowlęcia? Podczas zbliżającej się operacji, Ty i Twój lekarz omówicie możliwość karmienia piersią po zabiegu. W większości przypadków karmienie piersią jest bezpieczne zaraz po zabiegu, ale jeśli Twoje dziecko jest jeszcze małe, możesz chcieć opóźnić zabieg do czasu, aż dziecko będzie starsze. Pomimo wielu artykułów przeglądowych stwierdzających, że karmienie piersią jest bezpieczne po operacji, zawsze warto wcześniej porozmawiać z lekarzem.

Znieczulenie

Pomimo trudności związanych z karmieniem piersią po znieczuleniu, gremia ekspertów zgadzają się, że wznowienie produkcji mleka po znieczuleniu jest bezpieczne dla zdrowych matek. Większość środków znieczulających przechodzi do mleka w bardzo małych stężeniach, co oznacza, że matki nie powinny się martwić o przekazywanie tych leków swoim niemowlętom lub małym dzieciom. Niniejsze wytyczne mają na celu odniesienie się do problemów, których doświadcza wiele kobiet po znieczuleniu, w tym do czynników farmakologicznych.

Podczas znieczulenia matka powinna odciągać mleko, aby uspokoić dziecko i zapewnić odpowiednią podaż mleka. Często zdarza się, że matka wyraża mleko bezpośrednio po znieczuleniu, chociaż nie jest to zalecane w przypadku zdrowego noworodka. Następnie matka może powrócić do karmienia piersią po odstawieniu dziecka od piersi. O ile odciąganie mleka jest bezpieczne dla matki, o tyle karmienie piersią dziecka, które zostało poddane znieczuleniu ogólnemu może być szczególnie trudne.

Etomidat

Nie są znane negatywne interakcje pomiędzy etomidatem a karmieniem piersią po znieczuleniu ogólnym. Ilość etomidatu w mleku matki jest bardzo mała i nie pozostaje w nim przez dłuższy czas. Ponieważ ilość etomidatu w mleku jest tak mała, karmienie piersią może być wznowione bezpośrednio po znieczuleniu ogólnym. Należy również zauważyć, że etomidat szybko redystrybuuje z ośrodkowego układu nerwowego matki. Jest to dobra wiadomość dla matek i ich niemowląt.

Chociaż etomidat przekracza łożysko, nie wiadomo dokładnie, jak długo pozostaje on u noworodka. W badaniu przeprowadzonym w 1988 roku, w którym siedem kobiet poddanych cesarskiemu cięciu otrzymało 0,3 mg/kg IV etomidatu do znieczulenia ogólnego, stwierdzono, że etomidat zmniejszył stosunek matki do płodu o 0,5. Punktacja Apgar niemowląt wynosiła 9/10 w 1 minucie i 5 minutach po porodzie.

Propofol

Kiedy mogę karmić piersią po znieczuleniu ogólnym i czy powinnam to opóźnić? Odpowiedź zależy od rodzaju zabiegu, ale generalnie można karmić piersią bezpośrednio po zabiegu. Jeśli rozważasz przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego u swojego dziecka, powinnaś omówić opcje karmienia piersią ze swoim lekarzem. W wielu artykułach przeglądowych stwierdza się, że większość pacjentek może karmić piersią swoje zdrowe, terminowe lub starsze niemowlę bezpośrednio po zabiegu. Jeśli jednak Twój lekarz ma inne zdanie, powinnaś porozmawiać z konsultantem laktacyjnym lub skontaktować się z dostawcą usług zdrowotnych, aby uzyskać więcej informacji.

Niektóre leki znieczulające mogą przechodzić do mleka, ale ich ilości są niewielkie. Większość leków przeciwbólowych można bezpiecznie podawać dziecku. Jednak różne leki mają różne zalecenia. Również Twój lekarz może nie wiedzieć, jak dobrze postępować ze środkami znieczulającymi, dlatego lepiej skonsultować się z konsultantem laktacyjnym. Podczas znieczulenia ogólnego karmienie piersią może być trudne i często jest odradzane. Jednak nadal zdarzają się sytuacje, kiedy można karmić piersią po operacji.

Etomidat nie przechodzi do mleka matki

Matka może zdecydować się na karmienie piersią swojego dziecka po poddaniu go znieczuleniu ogólnemu lub świadomej sedacji. Chociaż większość matek poddanych operacji może wznowić karmienie piersią, niektóre kobiety obawiają się, że etomidat może przechodzić do mleka matki. Chociaż lek nie przenika do mleka matki w znaczących ilościach, ważne jest, aby być świadomym wszelkich możliwych zagrożeń. Do najczęstszych zagrożeń związanych z karmieniem piersią po znieczuleniu ogólnym należą: opóźnienie rozpoczęcia karmienia piersią, depresja oddechowa i zmniejszenie produkcji mleka.

Podczas zabiegu operacyjnego ilość etomidatu, która przechodzi do mleka matki jest minimalna, a leki są szybko redystrybuowane z krwiobiegu matki. Po podaniu we wstrzyknięciu dożylnym (IV) etomidat nie jest przenoszony do mleka matki. Możliwe jest jednak, że niewielkie ilości propofolu dostaną się do mleka matki, jeśli matka była infuzjowana tym lekiem. Ponadto, niektóre leki konkurują z bilirubiną o miejsca wiązania w pierwszym tygodniu po urodzeniu.

Etomidat jest szybko redystrybuowany z ośrodkowego układu nerwowego

Środek ten ma korzystną farmakokinetykę i wywołuje szybką utratę świadomości w jednym ramieniu mózgu w ciągu pierwszych kilku minut po wstrzyknięciu. Ulega metabolizmowi i redystrybucji przez esterazę wątrobową i jest wydalany przez nerki. Jego końcowy okres półtrwania wynosi od 2 do 5 godzin. Jego główny mechanizm działania polega na hamowaniu podtypu receptora kwasu gamma-aminomasłowego.

Etomidat nie zapewnia znacznego zwiotczenia mięśni. U pacjentów może wystąpić sztywność mięśni przy indukcji znieczulenia, przy czym nie jest to związane z napadową aktywnością EEG. Benzodiazepiny i leki blokujące mięśnie nerwowe mogą minimalizować ruchy mięśni i potęgować ich działanie. Etomidat nie jest również środkiem przeciwbólowym i dlatego musi być podawany pacjentowi oddzielnie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jakie witaminy pomagają w leczeniu trądziku?
Czytaj Dalej

Jakie witaminy pomagają w leczeniu trądziku?

Witamina A jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym, który pomaga skórze walczyć ze szkodliwymi skutkami trądziku. Pomaga również zapobiegać przedwczesnemu…
Jak działa znieczulenie ogólne?
Czytaj Dalej

Jak działa znieczulenie ogólne?

Pierwszy pacjent w znieczuleniu ogólnym został zoperowany w 1846 roku. Działa ono poprzez blokowanie aktywności mózgu, co powoduje,…