Czy poród może odbyć się w znieczuleniu ogólnym?

Czy poród może odbyć się w znieczuleniu ogólnym?

Czy poród może odbyć się w znieczuleniu ogólnym i na ile jest to bezpieczne? Znieczulenia regionalne są bezpieczniejszą alternatywą dla znieczulenia ogólnego. Znieczulenie ogólne powinno być stosowane tylko w nagłych przypadkach, takich jak cesarskie cięcie. Jednak w niektórych przypadkach, procedura ta nie jest możliwa lub nie jest opcją dla kobiet w ciąży z istniejącymi wcześniej problemami zdrowotnymi. W takich przypadkach znieczulenie regionalne jest często jedyną opcją.

Epidural to lek przeciwbólowy lub znieczulenie miejscowe

Najczęstszym rodzajem znieczulenia porodowego jest znieczulenie zewnątrzoponowe. W rzeczywistości więcej kobiet prosi o znieczulenie zewnątrzoponowe z nazwy niż o jakikolwiek inny rodzaj znieczulenia. Znieczulenie zewnątrzoponowe jest podawane około 50% hospitalizowanych kobiet, dlatego ważne jest, abyś dowiedziała się jak najwięcej o tej procedurze. W tym artykule wyjaśnimy, jak podaje się znieczulenie zewnątrzoponowe, do czego służy i jakie powikłania mogą wystąpić, jeśli je otrzymasz.

Główną zaletą znieczulenia zewnątrzoponowego jest to, że działa ono tylko na niewielki obszar macicy, dzięki czemu proces porodu jest łatwiejszy dla matki. Ponieważ dociera ono tylko do niewielkiej części dziecka, pozwala kobiecie na oszczędzanie energii podczas parcia. Jest to również korzystne w przypadku procedur medycznych, takich jak cesarskie cięcie lub podwiązywanie rur. Wadą znieczulenia zewnątrzoponowego jest to, że musisz pozostać nieruchomo przez 10 do 15 minut, aby lek zaczął działać.

Znieczulenie regionalne jest bezpieczniejsze niż ogólne

Zarówno znieczulenie rdzeniowe, jak i regionalne są równie bezpieczne dla matki podczas porodu. Zalety znieczulenia regionalnego w porównaniu ze znieczuleniem ogólnym do porodu są różne, ale mają pewne podobne cechy. Znieczulenie rdzeniowe znieczula całe ciało, od pasa do kostki, podczas gdy znieczulenie miejscowe znieczula tylko dolną połowę. Matka może nadal obcować z dzieckiem i pozostać przytomna podczas całego zabiegu.

Oba rodzaje znieczulenia niosą ze sobą pewne ryzyko. Oba mogą prowadzić do obniżenia ciśnienia krwi, dlatego kobiety poddane znieczuleniu rdzeniowemu mogą doświadczyć dużego spadku ciśnienia krwi. Po otrzymaniu znieczulenia rdzeniowego niektóre kobiety odczuwają bóle głowy, zwykle z powodu wstrzyknięcia do przestrzeni podpajęczynówkowej. W przeszłości cesarskie cięcie było prawie zawsze wykonywane w znieczuleniu ogólnym, ale w dzisiejszych czasach więcej kobiet wybiera znieczulenie regionalne do porodu.

Znieczulenie ogólne powoduje ból podczas porodu

Jeśli spodziewasz się dziecka, prawdopodobnie zastanawiasz się, jak znieczulenie ogólne pomaga na ból podczas porodu. Znieczulenie ogólne to rodzaj znieczulenia, które podaje się kobietom w ciągu pierwszych kilku godzin po porodzie. Główną zaletą tego rodzaju znieczulenia jest to, że nie zapobiega ono skurczom, nie spowalnia porodu ani nie uniemożliwia urodzenia dziecka. Choć nie jest to idealne rozwiązanie, znieczulenie ogólne może stanowić akceptowalną alternatywę dla znieczulenia zewnątrzoponowego lub rdzeniowego. Wadą znieczulenia ogólnego jest to, że nie będziesz mogła zobaczyć swojego dziecka po porodzie.

Ból podczas porodu pojawia się w trakcie porodu z powodu różnych przyczyn. W pierwszej fazie szyjka macicy mięknie i zaczyna się kurczyć, co powoduje wypychanie dziecka przez macicę. Ucisk na szyjkę macicy i pochwę również powoduje ból. Tolerancja bólu i reakcja na ból podczas porodu u każdej osoby są inne. Dlatego nie doświadczysz tego samego poziomu bólu podczas porodu, co ktoś inny.

Stosuje się go w przypadku nagłych cięć cesarskich

Jeśli musisz poddać się nagłemu cięciu cesarskiemu, będziesz miała do wyboru poddanie się zabiegowi z zastosowaniem leku znieczulającego w znieczuleniu zewnątrzoponowym lub w znieczuleniu ogólnym. Wybór znieczulenia ogólnego pozwala na całkowite uśpienie podczas zabiegu, co zapobiega odczuwaniu bólu, słyszeniu narodzin dziecka lub trzymaniu dziecka po porodzie. Powinnaś jednak być świadoma ryzyka związanego ze znieczuleniem ogólnym i upewnić się, że wiesz o nim wcześniej.

Jeśli podczas cięcia cesarskiego zastosowano u Ciebie znieczulenie ogólne, jesteś bardziej narażona na depresję poporodową niż kobieta, która poddała się znieczuleniu miejscowemu. Jest to poważny problem, który może spowodować, że kobieta będzie musiała trafić do szpitala i zmierzyć się z ewentualnymi myślami samobójczymi. Dodatkowo może spowodować opóźnienie karmienia piersią i kontaktu skóra do skóry z noworodkiem, które są kluczowe dla zdrowia dziecka.

Powoduje depresję poporodową

Częstą obawą nowych rodziców jest to, czy leki psychotropowe mogą być szkodliwe dla ich niemowlęcia, zwłaszcza jeśli karmią piersią. Jednak depresja poporodowa jest prawdziwym problemem i nieleczona może powodować długotrwałe konsekwencje zarówno dla matki, jak i dziecka. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem przyjmowania jakichkolwiek leków omówić z lekarzem potencjalne ryzyko. Niektóre leki przeciwdepresyjne, takie jak fluoksetyna, można bezpiecznie przyjmować podczas karmienia piersią, ale ważne jest, aby omówić z lekarzem korzyści i ryzyko.

Chociaż mniej niż pięć procent cesarskich cięć w Stanach Zjednoczonych jest wykonywanych w znieczuleniu ogólnym, kobiety te nadal są narażone na większe ryzyko rozwoju ciężkiej depresji poporodowej, która może wymagać hospitalizacji, a nawet myśli samobójczych. Według najnowszych badań, naukowcy z Columbia University przeanalizowali 428 000 rekordów wypisowych ze szpitali stanowych, które dostarczały kobiety przez cesarskie cięcie w latach 2006-2013. Spośród nich, 8 procent kobiet otrzymało znieczulenie ogólne. Spośród nich, 1,158 kobiet wymagało hospitalizacji z powodu ciężkiej depresji poporodowej. Spośród tych kobiet 60% zostało zdiagnozowanych przy readmisji, 164 dni po początkowym wypisie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Czytaj Dalej

Jak poprawić swoją skórę?

Wszyscy wiemy, że zdrowa dieta i regularne ćwiczenia są ważne dla ogólnego zdrowia naszego organizmu. Ale co z…
Pigułki antykoncepcyjne a trądzik
Czytaj Dalej

Pigułki antykoncepcyjne a trądzik

Jeśli jesteś kobietą szukającą sposobów na zapobieganie powstawaniu trądziku, być może słyszałaś o zaletach tabletek antykoncepcyjnych. Antykoncepcja może…