Jak długo pozostać w szpitalu po znieczuleniu ogólnym?

Jak długo pozostać w szpitalu po znieczuleniu ogólnym?

Następnie zostaniesz przeniesiony na oddział, albo na oddział anestezjologii ogólnej, albo na oddział specjalistyczny. Na oddziale spędzą Państwo co najmniej jedną noc. Długość pobytu w szpitalu zależy od rodzaju operacji i stopnia skomplikowania znieczulenia. Lekarz poinformuje Państwa o dokładnej długości pobytu w szpitalu po znieczuleniu ogólnym.

Z przyjemnością przedstawiamy artykuł, który powstał przy współpracy z beautybalance.pl

Powrót do zdrowia po znieczuleniu ogólnym

Opóźniony powrót do zdrowia po znieczuleniu ogólnym jest definiowany jako stan świadomości, w którym pacjent jest zdolny do poruszania się lub budzi się. W zdecydowanej większości przypadków następuje to szybko. Opóźnienie powrotu świadomości stanowi dylemat diagnostyczny i jest potencjalnie poważne. Celem tego artykułu jest zwiększenie świadomości tego stanu, przegląd możliwych przyczyn i przedstawienie uporządkowanego podejścia do leczenia. Algorytm opóźnionego powrotu świadomości po znieczuleniu ogólnym został opracowany, aby pomóc anestezjologom w identyfikacji i postępowaniu z tym problemem.

Opóźnione wybudzanie ze znieczulenia ogólnego może wynikać z kilku czynników. Jednym z tych czynników jest hipoglikemia. Hipoglikemia opóźnia powrót świadomości i może być istotnym czynnikiem ryzyka u niemowląt, pacjentów z cukrzycą oraz pacjentów z chorobami wątroby lub nadużywających alkoholu. Inne czynniki ryzyka obejmują długotrwałe głodzenie, niewydolność wątroby i dożylne podawanie sterydów podczas znieczulenia ogólnego. W każdym przypadku ważne jest, aby omówić z anestezjologiem dokładne czynniki, które mogą powodować opóźnienie powrotu do zdrowia po znieczuleniu ogólnym.

Inne czynniki ryzyka powodujące opóźnione wybudzanie ze znieczulenia ogólnego obejmują urządzenia inwazyjne, istniejące wcześniej schorzenia i otyłość. U pacjentów z istniejącymi wcześniej zaburzeniami psychicznymi lub nadużywaniem substancji w wywiadzie występowało zwiększone ryzyko wystąpienia pobudzenia po znieczuleniu ogólnym. W związku z tym pacjenci z tymi schorzeniami powinni w razie potrzeby otrzymywać środki odwracające działanie znieczulenia. Celem tego badania była ocena czasu powrotu do zdrowia po zabiegu w znieczuleniu ogólnym. Ogólnie 34 pacjentów odzyskało przytomność w ciągu 30 minut, natomiast sześciu wymagało więcej czasu na odzyskanie świadomości.

Wzrost ciśnienia krwi i częstości akcji serca są również częstymi objawami wyłaniania się ze znieczulenia ogólnego. Pacjenci, którym znane jest nazwisko, mogą być bardziej skłonni do szybszego powrotu do zdrowia po znieczuleniu ogólnym. Ponadto pojawienie się świadomości jest bardziej prawdopodobne, gdy stężenie środka anestetycznego w miejscu działania jest niższe niż zakres terapeutyczny. W okresie wyłaniania się świadomości anestezjolodzy rutynowo stosują stymulację fizyczną i słuchową.

Czas rekonwalescencji po znieczuleniu ogólnym

Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć o czasie rekonwalescencji po znieczuleniu ogólnym jest to, że może ona trwać kilka godzin po zabiegu. Podczas zabiegu obniża się temperatura ciała, co jest monitorowane przez anestezjologa. Pacjent po przebudzeniu może odczuwać zimno lub drżenie. Leki powodujące utratę przytomności mogą pozostać w organizmie przez kilka godzin, a nawet dni. Pacjenci, którzy przechodzą skomplikowany zabieg lub są w zaawansowanym wieku, mogą potrzebować czekać nawet dłużej niż kilka godzin.

Do niektórych czynników, które mogą przyczynić się do opóźnionego powrotu świadomości po znieczuleniu ogólnym należą: niemowlęta, pacjenci z niedoczynnością tarczycy oraz pacjenci z niewydolnością wątroby. Również długotrwałe głodzenie lub hipoglikemia mogą przyczynić się do opóźnionego powrotu świadomości. Znaczna reakcja na stres lub stosowanie steroidów dożylnych podczas znieczulenia ogólnego również może opóźnić powrót świadomości. Jednak najczęstsze przyczyny opóźnionego powrotu świadomości są raczej farmakologiczne niż specyficzne dla danego pacjenta.

Pierwsze 24 godziny po znieczuleniu ogólnym są krytyczne. Pacjenci muszą przebywać z odpowiedzialną osobą dorosłą. Nie powinni prowadzić pojazdów, pić alkoholu ani podpisywać dokumentów prawnych przed upływem 24 godzin. Poza tym, utrzymujące się skutki mogą powodować upośledzenie pamięci i koncentracji. W zależności od rodzaju znieczulenia i zakresu operacji, opóźniony powrót do zdrowia może być poważny lub zagrażający życiu. Najlepszym sposobem radzenia sobie ze skutkami znieczulenia ogólnego jest wiedza, kiedy się one zaczynają.

Rodzaj znieczulenia i czas jego trwania to ważne czynniki przy planowaniu operacji. Znieczulenie ogólne jest bezpieczne i skuteczne w przypadku większości zabiegów chirurgicznych, chociaż może być niekomfortowe dla niektórych pacjentów. Anestezjolog będzie uważnie monitorował funkcje życiowe pacjenta podczas snu. W sali pooperacyjnej, pielęgniarka anestezjologiczna może pomóc Ci zrozumieć, czego możesz się spodziewać po znieczuleniu. Ważne jest, aby po wyjściu ze szpitala przestrzegać zaleceń lekarza i anestezjologa.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Zagrożenia związane z alkoholem i operacją
Czytaj Dalej

Znieczulenie do korekcji nosa

Pacjenci po operacji nosa odczuwają łagodne do umiarkowanych powikłań. Operacja nosa zmniejsza ekspozycję pacjenta na bodźce bólowe, w…