Jak działa znieczulenie ogólne?

Jak działa znieczulenie ogólne?

Pierwszy pacjent w znieczuleniu ogólnym został zoperowany w 1846 roku. Działa ono poprzez blokowanie aktywności mózgu, co powoduje, że pacjent nie może się poruszać i odczuwać bólu. Do niedawna uważano, że sen i znieczulenie ogólne to stany siostrzane. Jednak nowe badania ujawniły, że sen jest znacznie bardziej aktywny niż wcześniej sądzono. W rzeczywistości całe zestawy neuronów taktują się, aby rozpocząć pracę podczas snu. Profesor Fan Wang z Duke University School of Medicine wyjaśnia, jak działa znieczulenie ogólne.

Wziewne

Wśród wielu zagrożeń związanych z wziewnym znieczuleniem ogólnym jest możliwość wystąpienia sedacji. Jego zastosowanie jest również ograniczone przez ryzyko utraty świadomości przez pacjenta. Techniki anestezjologiczne różnią się znacznie między praktykami. Mają one jednak na ogół podobne cele: pozbawienie pacjenta przytomności podczas indukcji i podtrzymywania znieczulenia oraz uniemożliwienie uzyskania świadomej świadomości w okresie wybudzania. Jednym z tych celów jest generowanie wspomnień ukrytych.

Znieczulenie wziewne wykorzystuje powietrze atmosferyczne jako gaz nośny i wymaga kalibrowanego parownika w celu uzyskania podciśnienia podczas spontanicznej wentylacji przez parownik. Worek samonadmuchujący lub mieszek mogą zapewnić dodatnie ciśnienie podczas wentylacji spontanicznej. Aby zapewnić, że dziecko nie odbije się, przy drogach oddechowych pacjenta umieszcza się jednokierunkowy zawór. Istnieje kilka zalet znieczulenia przewodowego.

Wśród wielu zalet znieczulenia wziewnego jest ono najbardziej przystępnym wyborem dla większości placówek. Leki stosowane do wziewnego znieczulenia ogólnego to głównie chlorowce, takie jak desfluran, izofluran i halotan. Te lotne środki są podobne w ich działaniu na serce i są szeroko stosowane w operacjach. Do zalet tej metody należy szybki powrót do zdrowia i łagodna indukcja znieczulenia ogólnego bez niekorzystnego wpływu na inne układy narządów.

Dożylne

Znieczulenie ogólne jest formą kontroli bólu podawaną poprzez wlew leków do organizmu. Ten rodzaj znieczulenia może być skuteczny w zmniejszaniu bólu podczas wielu zabiegów chirurgicznych, w tym stomatologicznych. Podczas gdy sedacja dożylna może powodować ból głowy lub nudności, ten rodzaj znieczulenia jest zwykle związany z mniejszą ilością skutków ubocznych niż inne rodzaje znieczulenia. Niezależnie od tego, czy rozważasz zastosowanie sedacji dożylnej, czy też innych form kontroli bólu, pamiętaj, aby przed zabiegiem omówić z chirurgiem wszelkie stany chorobowe i przyjmowane leki.

Najczęstszym rodzajem znieczulenia jest środek uspokajająco-hipnotyczny. Leki te można podzielić na trzy podstawowe klasy: opioidy, antycholinesterazy i środki zwiotczające mięśnie. Każdy z nich ma działanie sedatywno-hipnotyczne i różni się farmakokinetyką. Po wniknięciu do organizmu środek anestetyczny szybko rozprowadza się do naczyń bogatych w krew. Następnie lek szybko redystrybuuje do grup mięśniowych i obszarów słabiej perfundowanych przez krwiobieg. Farmakokinetyka środków znieczulających podawanych dożylnie różni się u każdego pacjenta w zależności od takich czynników jak skład ciała, rzut serca i metabolizm.

Znieczulenie miejscowe znieczula niewielką część ciała. Jest ono zwykle podawane podczas zabiegu stomatologicznego lub w celu usunięcia opatrunku czy wykonania biopsji skóry. Znieczulenie regionalne blokuje ból na większym obszarze. Znieczulenie regionalne jest stosowane w połączeniu z sedacją. Może ono złagodzić ból przy porodzie lub cesarskim cięciu, a także może być stosowane przy operacjach dłoni, takich jak operacje na palcach.

Regional

Lekarz stosuje znieczulenie miejscowe, aby znieczulić określoną część ciała pacjenta przed wykonaniem zabiegu chirurgicznego. Lekarz anestezjolog lub dyplomowana zarejestrowana pielęgniarka anestezjologiczna podaje środek znieczulający przez rurkę do oddychania, maskę lub kroplówkę. Personel anestezjologiczny monitoruje parametry życiowe pacjenta podczas sedacji. Pacjenci są często wypisywani tego samego dnia po zabiegu. Mogą odczuwać ból po zabiegu.

Znieczulenie regionalne w połączeniu ze znieczuleniem ogólnym ma pewne zalety. Znieczulenie jest bardziej skuteczne i powoduje mniejszy ból u pacjenta. Ponadto znieczulenie regionalne może poprawić wyniki pooperacyjne poprzez zmniejszenie utraty krwi, zakrzepów i zakażeń. Korzyści te powinny być brane pod uwagę w każdej decyzji dotyczącej znieczulenia. Oto jak działa znieczulenie regionalne:

Blokada nerwu blokuje nerwy, które wywołują ból. Blokada nerwu udowego powoduje odrętwienie ud, natomiast blokada splotu ramiennego powoduje odrętwienie barku i ramienia. Podczas gdy znieczulenie regionalne jest bezpieczne i skuteczne dla większości drobnych procedur, wielu pacjentów woli mieć sedację, aby uzyskać najbardziej komfortowy sen możliwe podczas procedury. Procedura ta może również pomóc zmniejszyć liczbę opioidów, które pacjent otrzymuje.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Znieczulenie do zabiegu powiększenia piersi
Czytaj Dalej

Znieczulenie do zabiegu powiększenia piersi

Istnieją trzy ogólne rodzaje znieczulenia stosowane podczas operacji powiększania piersi: znieczulenie zmierzchowe, znieczulenie miejscowe tumescencyjne oraz sedacja świadoma.…
Jakie witaminy pomagają w leczeniu trądziku?
Czytaj Dalej

Jakie witaminy pomagają w leczeniu trądziku?

Witamina A jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym, który pomaga skórze walczyć ze szkodliwymi skutkami trądziku. Pomaga również zapobiegać przedwczesnemu…