Czy niedoczynność tarczycy powoduje trądzik?

Czy niedoczynność tarczycy powoduje trądzik?

Jeśli zastanawiasz się, czy poziom hormonów tarczycy może być przyczyną trądziku, nie jesteś sam. Ludzie z niedoczynnością tarczycy często mają trądzik, a także alergie, stany zapalne i przyrost wagi. Możesz rozważyć przejście na lek T3, ponieważ większość pacjentów z niedoczynnością tarczycy ma trudny czas konwersji T4 do T3.

Niedoczynność tarczycy powoduje skazy na skórze

Skazy na skórze są częstym objawem niedoczynności tarczycy. Zaburzenie to jest spowodowane niskim poziomem hormonu tarczycy, który zmniejsza przepływ krwi do tkanek. Gdy tkanki otrzymują mniej tlenu, rozwijają się bakterie, co skutkuje trądzikiem. Niedoczynność tarczycy może również skutkować niedoborem witaminy A, co może powodować problemy skórne.

Ponieważ hormony tarczycy regulują pracę komórek skóry, niedoczynność tarczycy może powodować trądzik i suchość skóry. Komórki skóry mają krótszą żywotność niż normalnie, a ich tempo obrotu jest szybkie, więc są bardziej wrażliwe na niski poziom hormonów. Skutkiem tego jest tendencja skóry do kompensacji poprzez produkcję zbyt dużej ilości sebum. Dodatkowo komórki skóry mogą też utknąć między porami a sebum, powodując reakcję zapalną.

Powoduje alergie

Jeśli cierpisz na alergie lub trądzik, możesz mieć niedoczynność tarczycy. Stan ten jest spowodowany spadkiem hormonu Tarczycy, który wpływa na wiele układów narządów. U osób z niedoczynnością tarczycy może wystąpić zwiększona suchość skóry, swędzące pręgi i zmiany autoimmunologiczne w skórze. Na szczęście istnieją możliwości leczenia niedoczynności tarczycy. Jeśli cierpisz na to schorzenie, powinieneś od razu porozmawiać z lekarzem.

Większość objawów niedoczynności tarczycy ustąpi, gdy Twoja tarczyca będzie zrównoważona. W wielu przypadkach po zażyciu leków zauważysz wyraźniejszą skórę i mniejszą ilość wyprysków. Przyjmowanie leków na tarczycę jest skutecznym sposobem leczenia tego stanu. Ważne jest, aby pamiętać, że podczas gdy niedoczynność tarczycy powoduje alergie i trądzik, większość jej objawów odejdzie, gdy poziomy wrócą do normy.

Powoduje stany zapalne

Niski poziom hormonu tarczycy może powodować wiele problemów skórnych, w tym trądzik i stany zapalne. Przyczynia się również do powstawania suchej i łuszczącej się skóry. Ta łuszcząca się warstwa martwych komórek skóry zatyka pory, co jest doskonałym kandydatem do zakażenia przez bakterie trądzikowe. Dodatkowo, niedoczynność tarczycy powoduje stres oksydacyjny, który uszkadza skórę i przyczynia się do osłabienia odporności.

Tarczyca reguluje trawienie, metabolizm, funkcjonowanie mózgu i temperaturę ciała, więc nie jest zaskoczeniem, że może również powodować trądzik. Kiedy tarczyca jest nieaktywna, wytrąca równowagę hormonalną i może prowadzić do trądziku, w tym trądziku torbielowatego. Ten rodzaj trądziku jest trudny do leczenia za pomocą środków oczyszczających. Stan ten może również nasilać niedobory składników odżywczych i zaburzenia równowagi hormonalnej.

Powoduje przyrost masy ciała

Niedoczynność tarczycy wpływa na organizm na wiele sposobów. Najczęstszą przyczyną jest zaburzenie autoimmunologiczne zwane zapaleniem tarczycy Hashimoto. Stan ten powoduje, że przeciwciała w organizmie atakują tkanki, w tym tarczycę. Chociaż naukowcy nie wiedzą, dlaczego tak się dzieje, często wpływa to na zdolność tarczycy do produkcji hormonów. Chociaż stan ten ma liczne niepożądane skutki, większość objawów ustępuje po skorygowaniu stanu.

Leczenie niedoczynności tarczycy polega zazwyczaj na przyjmowaniu leków zastępujących tarczycę. Dawkowanie zależy od objawów i wyników badań krwi. Ważne jest, aby przyjmować leki zgodnie z zaleceniami lekarza. Inną opcją jest dieta o niskiej zawartości tłuszczu i wysokiej zawartości warzyw i owoców. Ważne jest, aby jeść różnorodne zdrowe produkty i ograniczyć pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym, takie jak chleb i makaron. Należy również włączyć dużo ćwiczeń na co dzień, aby utrzymać wysoki poziom energii.

Powoduje depresję

Niedoczynność tarczycy to niedoczynność gruczołu tarczowego występująca u pięciu do 10 procent populacji. Chociaż stan ten może mieć szereg niepożądanych skutków, większość objawów znika, gdy hormony tarczycy są zrównoważone. Stan ten jest również związany z problemami żołądkowo-jelitowymi, takimi jak zespół jelita drażliwego i przerost bakterii w jelicie cienkim, czyli SIBO. Kiedy hormony tarczycy są nieaktywne, organy ciała mogą stać się przeludnione bakteriami. Może to prowadzić do problemów z układem pokarmowym i objawów innych niż żołądkowe.

Podjęcie działań w celu leczenia choroby tarczycy jest ważne, ponieważ może prowadzić do poprawy poziomu energii, czystszej skóry i zdrowszego ciała. Pierwszym krokiem jest zrozumienie objawów niedoczynności tarczycy i tego, jak można je leczyć. Hormony tarczycy wpływają na wiele procesów w organizmie, w tym na metabolizm, który jest szybkością, z jaką jedzenie jest spalane dla energii. Oznacza to, że jeśli masz niski poziom tarczycy, jesteś bardziej skłonny do doświadczania depresji. Jeśli zauważysz depresję, powinieneś skonsultować się z lekarzem.

Powoduje zmęczenie

Jeśli jesteś cały czas zmęczony, możliwe, że masz niedoczynność tarczycy. Zaburzenie to spowalnia rytm pracy serca i osłabia jego skurcze, co powoduje zmęczenie. Osoby z tym zaburzeniem mają również tendencję do podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi i wysokiego ciśnienia krwi. U niektórych osób dochodzi nawet do śpiączki obrzękowej, czyli stanu, w którym traci się przytomność i jest się poważnie wychłodzonym.

Innym objawem niedoczynności tarczycy jest sucha skóra. Ponieważ tarczyca reguluje produkcję komórek skóry, niski poziom hormonów tarczycy prowadzi do suchości skóry. To powoduje, że skóra kompensuje suchość produkując nadmiar sebum. W konsekwencji martwe komórki skóry mogą zostać uwięzione w porach z łojem i mogą powodować trądzik.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jaki makijaż zrobić na trądzik
Czytaj Dalej

Jaki makijaż zrobić na trądzik

Wypadki trądzikowe są normalną częścią życia. Nie musisz ukrywać oznak trądziku makijażem, ale nie chcesz też pogarszać ich…
Czy aloes pomaga w leczeniu trądziku?
Czytaj Dalej

Czy aloes pomaga w leczeniu trądziku?

Istnieje kilka czynników do rozważenia przy podejmowaniu decyzji, czy aloes pomaga w leczeniu trądziku. Aloes ma właściwości przeciwzapalne,…