Czy po znieczuleniu moje płuca lub przepona czują się jak w ogniu?

Czy po znieczuleniu moje płuca lub przepona czują się jak w ogniu?

Jeśli zastanawiasz się, „Czy moje płuca lub przepona czują się jak w ogniu po znieczuleniu?”, nie jesteś sam. Miliony ludzi doświadczają bólu w klatce piersiowej i duszności po poddaniu się zabiegowi chirurgicznemu. W niektórych przypadkach ból jest rzeczywiście urazem jednego lub obu narządów. Jednak w wielu innych przypadkach ból jest spowodowany innym problemem, takim jak złamanie żebra.

Przepona

Miałeś właśnie znieczulenie, a teraz boli Cię przepona i płuca. Co robić? Jeśli nie działają, najlepszym sposobem postępowania jest wizyta u lekarza. Uraz przepony może być trudny do zdiagnozowania i może naśladować inne urazy. W zależności od rozległości urazu i ogólnego stanu pacjenta, lekarz może zastosować laparotomię zwiadowczą lub inny zabieg chirurgiczny, aby uzyskać lepszy obraz sytuacji.

Przepona i płuca bolą po znieczuleniu z różnych powodów. W niektórych przypadkach gazowy dwutlenek węgla ze środka znieczulającego zostaje uwięziony przy przeponie, podrażniając nerw przeponowy i powodując ból w okolicy klatki piersiowej i ramion. Ten dyskomfort może utrzymywać się przez kilka dni lub tygodni. Ulgę mogą przynieść proste środki przeciwbólowe. W ciężkich przypadkach może być konieczne zażycie leku narkotycznego.

Zapalenie opłucnej

Leczenie zapalenia opłucnej zależy od podstawowej przyczyny. Jeśli występuje infekcja, lekarze mogą przepisać antybiotyki lub leki przeciwpasożytnicze. Czasami zapalenie opłucnej może ustąpić samoistnie. Dla osób, które odczuwają ból po oddychaniu, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NSAIDs) mogą pomóc. Mogą być również przepisane leki steroidowe. W zależności od choroby podstawowej, zapalenie opłucnej może ustąpić bez leczenia lub może wymagać operacji.

Niektóre inne przyczyny zapalenia opłucnej obejmują azbest, choroby autoimmunologiczne i nowotwory układu oddechowego. Ostry ból w klatce piersiowej może być oznaką zapalenia opłucnej. Leczenie zapalenia opłucnej może polegać na usunięciu płynu lub powietrza. Jednak w niektórych przypadkach, zapalenie opłucnej może również rozwijać się w wyniku zabiegu chirurgicznego lub infekcji. Ból może być ostry lub kłujący, może też rozprzestrzeniać się na plecy lub ramię.

Opłucna powoduje ból w klatce piersiowej

Badanie fizyczne pacjenta z opłucną może pomóc w ustaleniu przyczyny bólu w klatce piersiowej. Za pomocą stetoskopu można usłyszeć tarcie wytwarzane przez zmienioną zapalnie opłucną przy każdym oddechu i uderzeniu serca. Często występuje on po obu stronach klatki piersiowej i może obejmować ramiona, plecy lub brzuch. Przy zastosowaniu perkusji tarcie opłucnej staje się bardziej wyraźne i może być matowe.

Podczas operacji płuca płyn może gromadzić się w jamie opłucnej i łagodzić ból w klatce piersiowej spowodowany opłucną. Ponadto, płyn w opłucnej może również powodować trudności w oddychaniu. Ten rodzaj płynu może być spowodowany skrzepem w obrębie płuca i upośledzać przepływ krwi. Jeśli masz płuco wypełnione płynem, lekarz może zasugerować resekcję chirurgiczną.

Zapalenie opłucnej powoduje duszność

Jeśli odczuwasz duszność po znieczuleniu, możesz cierpieć na stan zwany zapaleniem opłucnej. Zapalenie wyściółki wokół płuc powoduje duszność. Wyściółki, czyli opłucna, pokrywają płuca i wyściełają ścianę klatki piersiowej. Zazwyczaj zawierają one płyn, który pozwala im przesuwać się po sobie podczas oddychania. Jednakże, kiedy wyściółki ulegają zapaleniu, mogą się ocierać o siebie i powodować duszności.

Twój lekarz może użyć stetoskopu, aby sprawdzić, czy nie masz zapalenia opłucnej. Stetoskop może słuchać tarcia pomiędzy zapaloną opłucną a biciem serca. Podczas gdy dźwięk jest podobny przy obu, nie zmienia się znacząco przy oddychaniu. Jeśli w klatce piersiowej znajduje się duża ilość płynu opłucnowego, odgłosy oddechowe są zmniejszone lub przytępione przy perkusji.

Opłucna powoduje gorączkę o niskim stopniu nasilenia

Chociaż może być niewygodna, gorączka o niskim stopniu nasilenia po znieczuleniu nie musi świadczyć o tym, że masz opłucną. W rzeczywistości, stan ten może być objawem innych problemów medycznych, takich jak zawał serca lub zatorowość płucna. Osoby doświadczające nagłego, ostrego bólu w klatce piersiowej powinny natychmiast zgłosić się do lekarza, aby wykluczyć te potencjalnie zagrażające życiu schorzenia. Niektórzy ludzie mogą być bardziej podatni na zapalenie opłucnej niż inni. Z tego powodu, osoby z pewnymi przewlekłymi chorobami są na większe ryzyko. Biopsja może być również wykorzystana do rozpoznania gruźlicy i raka.

Niektóre inne częste przyczyny gorączki po znieczuleniu obejmują niedodmę lub zapalenie płuc. Oba te stany można leczyć antybiotykami i fizjoterapią klatki piersiowej. Ponadto, gorączka po znieczuleniu może być objawem zakażenia dróg moczowych. Posiew moczu może ujawnić przyczynę zakażenia. W ciężkich przypadkach, antybiotyki mogą być przepisane empirycznie w celu leczenia zakażenia.

Przyczyny zapalenia opłucnej

Niektórzy pacjenci odczuwają ból w przeponie lub płucach po znieczuleniu. Chociaż może się to zdarzyć w każdym rodzaju operacji, najczęściej występuje po operacji brzusznej lub piersiowej. Problemowi z przeponą może towarzyszyć ból w klatce piersiowej, trudności w oddychaniu lub szybkie bicie serca. Poza bólem w klatce piersiowej, pacjenci mogą również odczuwać ucisk lub trzepotanie w brzuchu, poniżej żeber.

Przepona to cienki mięsień w kształcie kopuły, znajdujący się pod płucami i sercem. Przyczepia się do mostka, dolnej części klatki żebrowej oraz kręgosłupa i jest odpowiedzialna za oddzielenie klatki piersiowej od brzucha. Kiedy funkcjonuje prawidłowo, tworzy podciśnienie wewnątrz jamy brzusznej, co pomaga w wydalaniu odpadów, zapobiega kwaśnemu refluksowi i pomaga w trawieniu. Przepona chroni również przełyk i naczynia krwionośne w klatce piersiowej przed nadmiernym ciśnieniem.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Znieczulenie do zabiegu powiększenia piersi
Czytaj Dalej

Znieczulenie do zabiegu powiększenia piersi

Istnieją trzy ogólne rodzaje znieczulenia stosowane podczas operacji powiększania piersi: znieczulenie zmierzchowe, znieczulenie miejscowe tumescencyjne oraz sedacja świadoma.…
Jakie witaminy pomagają w leczeniu trądziku?
Czytaj Dalej

Jakie witaminy pomagają w leczeniu trądziku?

Witamina A jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym, który pomaga skórze walczyć ze szkodliwymi skutkami trądziku. Pomaga również zapobiegać przedwczesnemu…