Jakie są przyczyny powstawania trądziku?

Jakie są przyczyny powstawania trądziku?

Chociaż możesz skonsultować się z dermatologiem, jeśli cierpisz na ciężki trądzik, większość przypadków może być leczona za pomocą prostych zabiegów pielęgnacyjnych. Pierwszym krokiem jest mycie twarzy co najmniej dwa razy dziennie. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z myciem skóry, gdyż może to prowadzić do jej wysuszenia. Utrzymanie twarzy w czystości jest niezbędne do utrzymania trądziku na dystans, ale zbyt częste mycie może również prowadzić do wysuszenia skóry.

Hormony

Trądzik jest spowodowany przez hormony, które są uwalniane przez nadnercza, jajniki i jądra. Testosteron jest najczęściej występującym hormonem androgenowym i jest odpowiedzialny za większość przypadków trądziku. Wyzwala on produkcję sebum, substancji, która działa jak pożywka dla bakterii. Ten nadmiar olejów często prowadzi do powstawania pryszczy i zatkanych mieszków włosowych. Najczęściej dotkniętym obszarem jest dolna połowa policzków, gdzie stężenie gruczołów łojowych jest większe.

Jednym z najlepszych naturalnych sposobów leczenia trądziku hormonalnego jest olejek z drzewa herbacianego. Można go kupić jako składnik wielu produktów do pielęgnacji skóry, takich jak środki czyszczące, toniki i kremy. Może być również stosowany jako leczenie punktowe do skóry trądzikowej. Ważne jest jednak, aby odpowiednio rozcieńczyć olejki eteryczne przed zastosowaniem ich na twarz, ponieważ są one silnie skoncentrowane. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych, rozcieńcz olejek olejkiem nośnym.

Chociaż hormony są główną przyczyną trądziku, nie są jedyną przyczyną. Do rozwoju trądziku mogą przyczynić się również inne czynniki, takie jak poziom stresu i dieta. Poziom hormonów u kobiet waha się w ciągu miesiąca, przez co trudno jest określić, czy występuje nierównowaga. Aby uniknąć tego problemu, kobiety powinny być świadome tego, jakie są normalne poziomy ich hormonów. W pierwszym dniu miesiączki, poziom estrogenu i progesteronu jest na najniższym poziomie. Testosteron natomiast pojawia się na najwyższym poziomie.

Gruczoły łojowe

W trądziku gruczoły łojowe produkują olej, który zatyka pory i prowadzi do powstawania pryszczy i zaskórników. Gruczoły te znajdują się w miejscach, gdzie jest najwięcej mieszków włosowych. Stres, genetyka i hormony mogą zwiększyć ryzyko powstania trądziku. We wczesnym dzieciństwie aktywność gruczołów łojowych jest niska, a do czasu osiągnięcia przez dziecko wieku dojrzewania są one prawie nieaktywne. Jednak w późniejszym okresie życia gruczoły łojowe są nadaktywne i mogą powodować powstawanie pryszczy, zaskórników i wągrów.

Rola gruczołów łojowych w patogenezie trądziku jest słabo poznana, ale naukowcy poczynili ogromne postępy. Opracowali oni modele hodowli komórkowych i techniki molekularne, które pomagają im zrozumieć, jak działają te gruczoły. Zbadali oni funkcję sebocytów i komórek gruczołów łojowych w hodowlach jednowarstwowych. Do dalszych badań opracowywane są nowsze, bardziej złożone systemy hodowli.

Przyczyny trądziku są różne, ale wspólnym wątkiem jest zatkanie mieszków włosowych. Trądzik zaczyna się w gruczołach łojowych, które są małymi gruczołami przyczepionymi do mieszków włosowych. Gruczoły te wydzielają oleistą substancję zwaną sebum, która smaruje włosy i skórę. Ten nadmiar sebum miesza się następnie z martwymi komórkami skóry i tworzy korek w mieszku włosowym.

Dieta

Dieta osoby, która cierpi na trądzik, powinna być zdrowa i zrównoważona. Powinna składać się ze świeżych owoców i warzyw, różnorodnych białek i dużej ilości wody. Woda jest kluczowa, ponieważ pomaga organizmowi trawić jedzenie i utrzymuje toksyny z eliminacji przez skórę. Może również zmniejszyć stan zapalny i pomóc w walce z trądzikiem.

Trądzik pojawia się, gdy gruczoły łojowe stają się nadmiernie aktywne i produkują nadmierne ilości oleju, zwanego sebum. Sebum pomaga skórze zachować wilgoć, ale kiedy gromadzi się w nadmiernych ilościach, zatyka pory i zatrzymuje olej i bakterie. To nagromadzenie w końcu zamienia się w pryszcz.

Badania wykazały, że dieta ma ogromny wpływ na trądzik. Na przykład, ludy niezachodnie mają niższą częstość występowania trądziku niż nowoczesne społeczeństwa, ponieważ ich diety składają się z wysokiego procentu roślinnych, żywności o niskim ładunku glikemicznym. Wyniki te sugerują, że dieta może uruchomić złożone ścieżki w organizmie, które promują trądzik. Wśród najczęstszych skojarzeń z trądzikiem uważa się, że produkty mleczne wyzwalają hormony promujące trądzik.

Najlepszym sposobem na określenie, czy dieta jest czynnikiem sprzyjającym powstawaniu ognisk trądziku, jest regularne sprawdzanie swojej diety. Unikanie nabiału, czekolady i napojów gazowanych może pomóc w ochronie skóry przed wypryskami. Wyniki 10 lat badań wskazały na związek między dietą a trądzikiem. Przegląd ten został opublikowany w International Journal of Dermatology w lutym 2021 roku. Naukowcy mają nadzieję, że nowe badania zakończą debatę na temat tego, czy dieta powoduje trądzik.

Sucha pogoda

Zimna, sucha pogoda może być częstą przyczyną powstawania trądziku. Zimą niska wilgotność i niskie temperatury pozbawiają skórę wilgoci, co powoduje wzrost produkcji sebum. Ten nadmiar oleju zatrzymuje bakterie i martwe komórki skóry, prowadząc do powstania trądziku. Może również powodować stany zapalne skóry.

W rezultacie skóra staje się bardziej sucha i bardziej podatna na trądzik. Problem ten dodatkowo pogłębia mroźne powietrze. Oprócz powodowania suchości skóry, zimna pogoda wpływa również na barierę wilgotności skóry, co oznacza, że nie może ona zwalczać bakterii wywołujących trądzik. Na szczęście istnieją sposoby na zwalczanie skutków zimnego powietrza i suchej skóry.

Zanieczyszczenia

Istnieje wiele różnych czynników, które przyczyniają się do powstawania wyprysków trądzikowych. Oprócz oczywistych czynników, takich jak brak równowagi hormonalnej i stres, zanieczyszczenia środowiskowe również przyczyniają się do rozwoju poważniejszego trądziku. Zanieczyszczenia mogą również wpływać na skórę, powodując uszkodzenia, ciemne plamy, matowość i przedwczesne starzenie się. Zawierają one wolne rodniki i inne substancje agresywne, które mogą przenikać w głąb skóry i uszkadzać komórki. Uszkodzenia te mogą być widoczne jako trądzik, wysypki, egzemy i suchość skóry.

Ostatnie badania sugerują związek między zanieczyszczeniami powietrza atmosferycznego a ryzykiem rozwoju trądziku. Dowody są jednak ograniczone. Jedno badanie przeprowadzone w Xi’an, w północno-zachodnich Chinach, objęło 71 625 pacjentów ambulatoryjnych z trądzikiem. Średnie dzienne stężenia PM10, SO2 i NO2 były znacznie wyższe niż wytyczne WHO dotyczące jakości powietrza.

Zanieczyszczenia występują również w pomieszczeniach, ponieważ wiele przedmiotów użytku domowego emituje lotne związki organiczne (VOC). Innym powszechnym zanieczyszczeniem powietrza jest dym papierosowy, który zawiera tysiące substancji chemicznych, w tym znane substancje rakotwórcze. Narażenie na wysoki poziom zanieczyszczeń powietrza zostało powiązane z przedwczesnym starzeniem się skóry i trądzikiem. Zanieczyszczenia wpływają również na funkcjonowanie bariery skórnej, poziom nawilżenia i mikrobiom.

Zmiany w diecie

Zmiany w diecie mogą pomóc w kontroli trądziku, a istnieją pewne pokarmy, które mogą pomóc w zapobieganiu lub zmniejszaniu ognisk choroby. Pokarmy te zawierają właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, a także pomagają utrzymać zdrową i czystą skórę. Najlepszą radą jest stosowanie zdrowej, zrównoważonej diety i spożywanie dużej ilości owoców i warzyw.

W przeszłości tradycyjne diety nie powodowały trądziku, ale wprowadzenie ultraprzetworzonej żywności na Zachodzie już tak. Jedną z rzeczy, których powinieneś starać się unikać, jest alkohol, ponieważ wpływa on bezpośrednio na Twoje hormony. Po spożyciu alkoholu, poziom estrogenu i testosteronu wzrasta, a to może przyczynić się do trądziku. Ponadto, alkohol może zakłócić twój okres, co może być problematyczne.

To, czy Twoja dieta przyczynia się do powstawania trądziku jest kwestią opinii, ale dane sugerują, że może być czynnikiem. Badania wykazały, że diety bogate w produkty mleczne i napoje słodzone mogą przyczyniać się do powstawania trądziku u osób dorosłych. Konieczne jest jednak przeprowadzenie dalszych badań w celu potwierdzenia tego związku.

Niektóre osoby, które uważają, że ich trądzik jest spowodowany dietą, próbowały zmienić swoją dietę, aby go poprawić. Jednak takie zmiany prawdopodobnie prowadzą do zaburzeń odżywiania. Na przykład niektórzy ludzie próbują wyeliminować tłuszcz w dążeniu do opanowania trądziku. Inni ludzie jedzą mniej tłustych i cukrowych pokarmów, próbując oczyścić swoją skórę.

Produkty do pielęgnacji skóry

Istnieje kilka produktów do pielęgnacji skóry na rynku, które zawierają składniki, które mogą powodować trądzik. Na przykład, niektóre z nich zawierają nadtlenek benzoilu, który może pogorszyć problem trądziku w dłuższej perspektywie. Inne zawierają kulki złuszczające, które podrażniają skórę. Niektóre zawierają nawet silikon, który może zatykać pory. Ważne jest, aby całkowicie unikać tych produktów.

Jeśli szukasz skutecznego sposobu na zapobieganie trądzikowi, powinieneś wybierać produkty, które nie zawierają składników powodujących trądzik. Należy jednak pamiętać, że produkt może być oznaczony jako niekomedogenny, nawet jeśli nie zawiera żadnego z powyższych składników. Warto dokładnie czytać etykiety, aby móc podjąć świadomą decyzję o tym, czego używasz.

Jeśli chcesz oczyścić swoją skórę, powinnaś wypróbować bezolejowy krem nawilżający. Cukier to kolejny winowajca, jeśli chodzi o trądzik. Może on zatykać mieszki włosowe i powodować wypryski.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jaki jest czas trwania znieczulenia?
Czytaj Dalej

Jaki jest czas trwania znieczulenia?

Jaki jest czas trwania znieczulenia? W tym artykule omówimy czas trwania znieczulenia do operacji oraz leki używane do…
Czy czosnek pomaga w leczeniu trądziku?
Czytaj Dalej

Czy czosnek pomaga w leczeniu trądziku?

Kiedy jest stosowany na skórę, czosnek może zmniejszyć wygląd pryszczy. Musisz jednak uważać, jeśli masz wrażliwą skórę, ponieważ…
kontraktowa produkcja suplementów
Czytaj Dalej

Jak stosować witaminy na piękną cerę?

Marzysz o promiennej i zdrowej cerze? To możliwe dzięki właściwemu dostarczaniu witamin, które wspierają jej funkcje i wygląd.…