Trądzik hormonalny - jak rozpoznać trądzik hormonalny

Trądzik hormonalny – jak rozpoznać trądzik hormonalny

Trądzik hormonalny jest spowodowany silną wrażliwością na androgeny takie jak testosteron. Dotyka on do 50% kobiet w wieku od 20 do 29 lat. Badanie krwi, które mierzy poziom hormonów może pomóc zdiagnozować trądzik hormonalny. Poziomy tych hormonów zmieniają się wraz z cyklem miesiączkowym, więc lekarz będzie musiał wykonać dogłębne badanie krwi, aby dowiedzieć się, które z nich powodują trądzik.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem, który powstał przy współudziale beautybyj.pl

Symptomy

Istnieje wiele znaków, których należy szukać, gdy masz trądzik hormonalny. Na przykład, pęknięcia mogą pojawić się w tym samym obszarze każdego miesiąca, a oni mogą nie być zapalne. Alternatywnie, może im towarzyszyć zaczerwienienie lub krosta, a nawet cysta. W każdym z tych przypadków, breakout jest prawdopodobnie trądzik hormonalny. Ten rodzaj trądziku jest spowodowany brakiem równowagi w hormonach testosteronu i progesteronu. Oba te hormony zwiększają produkcję sebum, co prowadzi do bardziej tłustej skóry twarzy. Ponadto, sebum zatyka mieszki włosowe, powodując pryszcz białogłowy. Podobnie, pryszcz z zaskórnikiem może powstać, gdy gruczoł łojowy jest częściowo zablokowany.

Najczęstszym objawem trądziku hormonalnego jest bolesna w dotyku wysypka. Może ona również rozwinąć się na brodzie, dolnej części policzków i linii żuchwy. Kobiety cierpiące na tę przypadłość mogą również doświadczyć utraty włosów i nieregularnych miesiączek.

Przyczyny

Jedną z powszechnych przyczyn trądziku hormonalnego jest stres, który ludzie odczuwają. Wysoki poziom stresu znany jest ze zwiększenia produkcji hormonu kortyzolu, który z kolei uruchamia kaskadę hormonów, które prowadzą do trądziku. Przewlekły stres jest również znanym czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu androgenów nadnerczowych, które są hormonami zwiększającymi produkcję oleju i stan zapalny. Czynniki dietetyczne mogą również przyczyniać się do powstawania ognisk trądziku. Wiele osób kojarzy produkty mleczne z trądzikiem, ale jest to informacja niepotwierdzona.

Wahania hormonalne powodują, że organizm produkuje więcej sebum niż potrzebuje, co zatyka pory i powoduje trądzik. Trądzik hormonalny może wystąpić na wszystkich strefach ciała, ale najczęściej występuje na twarzy. Może powodować bolesne zmiany i guzki zakorzenione głęboko w skórze. Może również prowadzić do stanów zapalnych i obrzęków.

Trądzik hormonalny jest częstym problemem wśród kobiet. Dotyka około 50% kobiet w wieku od 20 do 29 lat oraz około 25% kobiet w wieku od czterdziestu do pięćdziesięciu lat. Inne czynniki, które przyczyniają się do trądziku hormonalnego to ciąża, cykle menstruacyjne, zespół policystycznych jajników (PCOS) i stres.

Zabiegi

Jeśli cierpisz na trądzik hormonalny, istnieje kilka różnych zabiegów dostępnych. Możesz wypróbować dostępne bez recepty zabiegi miejscowe lub zdecydować się na silniejsze leki na receptę, które zwykle mają większe ryzyko skutków ubocznych. W ciężkich przypadkach lekarz może zalecić terapię łączoną, która obejmuje retinoidy i antybiotyki.

Trądzik hormonalny jest spowodowany wysokim poziomem androgenów, które prowadzą do powstania trądziku i zatkania porów. U kobiet poziom tych hormonów często wzrasta w czasie ciąży, a spada w czasie menopauzy. Kobiety mogą również rozwijać trądzik hormonalny, jeśli cierpią na PCOS, który powoduje nadprodukcję androgenów przez organizm.

Zabiegi miejscowe na trądzik hormonalny rzadko są skuteczne. Dermatolog może przepisać leki takie jak Winlevi, aby złagodzić objawy. Inne możliwości leczenia obejmują doustny spironolakton i tabletki antykoncepcyjne. Jednak te metody mogą nie być tak skuteczne dla wszystkich kobiet. Jeśli zabiegi miejscowe nie działają, możesz rozważyć suplementy OTC, takie jak DIM, które mogą blokować działania testosteronu na skórze.

Profilaktyka

Trądzik hormonalny to częsty problem skórny, który przybiera postać torbielowatych zgrubień głęboko pod skórą. Na szczęście, trądzik hormonalny można leczyć za pomocą leków na receptę. Leki te celują w hormony powodujące trądzik i pomagają zrównoważyć poziom hormonów. Jednak mogą one nie być odpowiednie dla niektórych kobiet, takich jak te z chorobami podstawowymi lub które palą.

Aby leczyć trądzik, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie jego przyczyny. W niektórych przypadkach winowajcą jest stres. W takich przypadkach dermatolog może przepisać leki doustne. Inną opcją jest próba ograniczenia spożycia nabiału, sztucznych cukrów i czerwonego mięsa, które są znane z wywoływania trądziku. Innym naturalnym rozwiązaniem jest olej kokosowy, który stosuje się miejscowo, aby zmniejszyć stan zapalny gruczołów łojowych. Podobnie codzienna dawka oleju rybnego może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego i zwiększeniu nawilżenia skóry.

Gdy trądzik hormonalny jest ciężki, może przybrać postać bolesnych cyst, wypełnionych płynem guzków i krost. Często są one zaognione i bolesne i mogą utrzymywać się przez kilka dni lub tygodni. Leczenie trądziku hormonalnego opiera się na dokładnej przyczynie i lokalizacji trądziku. Może być on również cykliczny, powracający w tym samym czasie i miejscu każdego miesiąca.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jaki krem wybrać na trądzik różowaty
Czytaj Dalej

Jak wyleczyć trądzik makulakowy

Jeśli cierpisz na trądzik plamisty, bardzo ważne jest, aby poznać przyczyny, objawy i sposoby leczenia tego stanu. Możesz…