antykoncepcja awaryjna

Antykoncepcja awaryjna – recepta na tabletkę dzień po

Tabletka dzień po jest metodą zapobiegania ciąży, którą można wdrożyć do 120h po stosunku. Tabletki można kupić tylko okazując receptę. Z tego artykułu dowiesz się jak szybko uzyskać receptę na tabletkę dzień po bez wychodzenia z domu.

Rodzaje tabletek dzień po

Antykoncepcja awaryjna, czyli tabletka dzień po, może zawierać jedną z dwóch substancji czynnych:

  • levonorgestrel (syntetyczny progesteron);
  • octan ulipsrystalu.

W zależności od użytej substancji zmienia się okno czasowe, podczas którego należy przyjąć lek. Tabletki bazujące na levonorgestrelu, takie jak Escapelle, powinnaś zastosować do 72 godzin po odbytym stosunku płciowym. Antykoncepcja awaryjna, która w swoim składzie zawiera octan ulipsrystalu może być przyjęta aż do 120 godzin. W przypadku wizyty lekarskiej ginekolog dokładnie dopyta Cię o czas, który minął od stosunku i dobierze odpowiedni lek. Jeżeli jednak chcesz zdobyć receptę online, a kwestionariusz pacjentki nie prosi o takie informacje możliwe, że będziesz musiała sama zadecydować jaki lek na receptę będzie Ci potrzebny. 

Jeżeli od stosunku minęło mniej niż 72 godziny odpowiedni będzie lek Escapelle, będący tańszą opcją. Jeżeli jednak 72 godziny już minęły będziesz potrzebować leku Ella One. 

Metody uzyskania recepty na tabletkę dzień po

Oczywiście pierwszą metodą jaka przychodzi do głowy jest wizyta u ginekologa. Jednak ginekolodzy prowadzący praktykę w ramach współpracy z NFZ często nie świadczą usług „od ręki”, a czas oczekiwania potrafi być zatrważający. Możliwe jest odbycie wizyty prywatnej, nie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, która jest jednak odpłatna – koszt jednorazowej wizyty u ginekologa waha się w granicach 80-170 złotych, co dla niektórych może być kwotą za dużą. Należy pamiętać, że również tabletki dzień po kosztują.

Możesz również umówić się na poradę telefoniczną bądź przez połączenie wideo – konsultacje te jednak nie są zazwyczaj o wiele tańsze niż tradycyjne. Mimo wszystko pozwalają na zasięgnięcie pomocy z zacisza domowego. 

Recepta tabletka dzień po online

Drugą metodą jest uzyskanie recepty online. Pamiętaj jednak aby w pierwszej kolejności zweryfikować stronę, z której chcesz zamówić receptę – sprawdź opinie użytkowników. Znakiem ostrzegawczym będą komentarze, dotyczące oszustwa. Jeżeli strona wydaje się wiarygodna będziesz potrzebować paru danych:

  • czas, który upłynął od stosunku płciowego;
  • numer pesel;
  • numer telefonu i/lub adres email;
  • choroby przewlekłe, na które chorujesz;
  • nazwy stosowanych przez Ciebie leków.

Większość wiarygodnych portali prosi o te informacje, aby zminimalizować ryzyko przepisania nietrafnego leku. Dane przesłane w formularzu kontaktowym są przesyłane do lekarza, który po ich przeanalizowaniu wystawi Ci receptę elektroniczną. Pamiętaj aby udzielać szczerych informacji. Czas trwania takiej usługi to zazwyczaj maksymalnie parę godzin, nieraz trwa to jednak o wiele krócej. Koszt wystawienia e-recepty oscyluje w granicach 50-120 złotych. Na dużej części portalów możesz zapłacić zarówno przelewem jak i blikiem. Antykoncepcja awaryjna może zostać zakupiona przez Ciebie w każdej aptece, która ma na stanie pożądane tabletki – wystarczy, że podasz farmaceucie swój numer pesel oraz kod recepty, składający się z 4 cyfr. 

Zażycie tabletki dzień po – możliwe dolegliwości

Po zażyciu tabletki – niezależnie od jej rodzaju – możesz odczuwać pewne niedogodności. Do najczęstszych należą: mdłości, bóle głowy, biegunki oraz zmęczenie. Również kolejny okres może pojawić się w innej dacie niż się spodziewałaś, jednak nie jest to niczym co powinno Cię niepokoić. W razie wystąpienia dolegliwości o dużym nasileniu skontaktuj się bezpośrednio z lekarzem, który zbada Cię i rozwieje wszelkie wątpliwości. Antykoncepcja awaryjna jest bezpieczną metodą zapobiegania ciąży, która może uratować Cię w sytuacji gdy pierwotna antykoncepcja nie zadziałała. Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Czy alkohol ma wpływ na trądzik?
Czytaj Dalej

Czy alkohol ma wpływ na trądzik?

Alkohol nie jest pierwotną przyczyną trądziku, ale może zaostrzyć ten stan u osób, które już go mają. Dzieje…