Jaką dietę stosować w leczeniu trądziku

Jaką dietę stosować w leczeniu trądziku

Jedną z pierwszych rzeczy, które powinieneś zrobić, gdy próbujesz wyleczyć trądzik, jest zmiana diety. Ogólnie rzecz biorąc, żywności, które mają wysoki wynik GI powinny być unikane. Obejmuje to rafinowane węglowodany i cukry. Te pokarmy wyzwalają kaskadę efektów na ciele, w tym stan zapalny, zwiększoną produkcję oleju i zatkane pory. Są to wszystkie warunki, które promują trądzik. Dlatego ważne jest, aby unikać tych pokarmów i zastąpić je całymi ziarnami.

Unikanie cukru

Jeśli szukasz sposobu na oczyszczenie skóry, jedną z najlepszych opcji jest unikanie cukru. Podczas gdy cukier nie jest bezpośrednią przyczyną trądziku, podnosi poziom insuliny, co może nasilać wypryski. Jeśli nie jesz dużo cukru, nadal możesz czerpać korzyści ze zdrowej diety i stylu życia.

Poza ograniczeniem spożycia cukru, powinieneś również pamiętać o indeksie glikemicznym. Indeks ten szereguje pokarmy na podstawie tego, jak szybko podnosi się poziom cukru we krwi. Dzięki temu co trzy godziny będziesz jeść pokarmy o niskim indeksie glikemicznym i wysokiej zawartości białka, aby utrzymać stabilny poziom cukru we krwi.

Unikanie pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym

Utrzymanie skóry trądzikowej na dystans może być tak proste, jak unikanie pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym (IG). Indeks glikemiczny mierzy poziom cukru, jaki żywność podnosi we krwi, a unikanie go może zmniejszyć nasilenie objawów trądziku i jego wykwitów. Żywność o wysokim IG podnosi poziom cukru we krwi i powoduje stan zapalny skóry, co prowadzi do trądziku. Aby temu zapobiec, unikaj jedzenia pokarmów o wysokim IG, a zamiast tego przestaw się na pokarmy pełnoziarniste.

Innym sposobem na obniżenie indeksu glikemicznego jest wybieranie pokarmów o wysokiej zawartości antyoksydantów. Przeciwutleniacze, które znajdują się w owocach i warzywach, są pomocne w zmniejszaniu stanów zapalnych. Kwasy tłuszczowe omega-3 znajdujące się w rybach również mają działanie przeciwzapalne.

Unikanie pokarmów o wysokiej zawartości antyoksydantów

Antyoksydanty to potężne składniki zwalczające wolne rodniki, które są odpowiedzialne za starzenie się skóry i powodowanie trądziku. Antyoksydanty są obecne w wielu różnych rodzajach żywności, w tym w świeżych owocach i warzywach. Chronią organizm przed uszkodzeniem przez wolne rodniki i zmniejszają stan zapalny. Są również pomocne w poprawie ogólnego stanu zdrowia i rozjaśnianiu cery.

Dobrym przykładem żywności bogatej w antyoksydanty są jagody. Jagody zawierają kwas elagowy, który jest przeciwutleniaczem poprawiającym kondycję skóry. Ponadto jagody są bogate w inne witaminy i minerały oraz pomagają pobudzić metabolizm. Mają również niski indeks glikemiczny, co oznacza, że pomagają utrzymać poziom cukru we krwi w ryzach.

Unikanie pokarmów o wysokiej zawartości błonnika

Oprócz pomocy w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi, błonnik jest również ważny dla zdrowia skóry. Wspomaga on również trawienie i pomaga organizmowi wchłaniać składniki odżywcze. Pokarmy o wysokiej zawartości błonnika zawierają również kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które, jak udowodniono, zmniejszają stan zapalny i łagodzą stany zapalne skóry. Ponadto błonnik może promować zdrową mikrobiotę jelitową.

Badania wykazały, że nabiał może powodować trądzik. Unikanie produktów mlecznych poprawi zdrowie Twojej skóry. Zamiast tego postaw na pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które są dobre dla Twojej skóry. Ryby i awokado są dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Z kolei błonnik może pomóc w redukcji trądziku.

Unikanie żywności o wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3

Być może zastanawiasz się, czy powinieneś przyjmować suplementy oleju rybnego lub unikać żywności o wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3, aby wspomóc leczenie trądziku. Jakość diety może mieć znaczenie w leczeniu trądziku, ale może nie trzeba brać suplementów, aby uzyskać wyniki, które chcesz. Jednym z najważniejszych aspektów dobrej diety jest ilość ryb i innych owoców morza, które jesz. Według ostatnich badań, ci, którzy jedzą więcej ryb są mniej narażeni na trądzik. Oprócz ryb, możesz również chcieć dodać do swojej diety więcej owoców i warzyw.

Jeśli masz dietę brakuje kwasów tłuszczowych omega-3, może chcesz uzupełnić z suplementem oleju rybnego. Suplementy te mogą pomóc w zapobieganiu trądzikowi, zanim jeszcze się on zacznie. Potrzeba jednak więcej badań, zanim dermatolodzy będą mogli przepisywać kwasy omega-3 jako środek na trądzik.

Unikanie pokarmów o wysokiej zawartości probiotyków

Probiotyki to pożyteczne bakterie, które żyją w jelitach. Ograniczają one szkodliwe bakterie w organizmie i można je znaleźć w niektórych pokarmach i suplementach. Znajdują się również w niektórych kremach stosowanych miejscowo. Stosowanie probiotyków na skórę może sprzyjać czystszej skórze i zdrowszej florze jelitowej.

Probiotyki pomagają regulować mikrobiom jelitowy i zmniejszać stan zapalny. Pomagają również zmniejszyć poziom IGF-1, czyli czynnika wzrostu mleka. Jogurt zawiera probiotyki i jest doskonałym pokarmem przeciwtrądzikowym.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Czy prolaktyna pomaga w leczeniu trądziku?
Czytaj Dalej

Jakich kosmetyków używać na trądzik

Jeśli masz trądzik, powinieneś wiedzieć jakich kosmetyków używać, aby się go pozbyć. Niektóre produkty zawierają składniki, które są…
Kiedy można jeść po znieczuleniu?
Czytaj Dalej

Kiedy można jeść po znieczuleniu?

Osoba może jeść jedzenie przed operacją, jeśli jest to zatwierdzone przez lekarza. Jedzenie może być stałe lub płynne.…