Czy oczyszczanie twarzy pomaga w leczeniu trądziku?

Czy oczyszczanie twarzy pomaga w leczeniu trądziku?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że oczyszczanie twarzy jest ważną częścią schematu leczenia trądziku. Zazwyczaj oczyszczanie twarzy polega na myciu twarzy specjalnym środkiem do mycia twarzy, który został opracowany w tym celu. Płyn do mycia twarzy powinien być na tyle delikatny, aby oczyścić twarz bez powodowania dalszego podrażnienia zapalnego trądziku. Aby umyć twarz, nie używaj ściereczek – zamiast tego użyj palców i delikatnie masuj środek oczyszczający po twarzy. Następnie dokładnie go spłucz.

Kwasy złuszczające

Chociaż w wielu produktach do mycia twarzy i środkach oczyszczających można znaleźć kwasy złuszczające, mogą one również powodować uszkodzenia skóry. Kwasy mogą pozbawić skórę wilgoci i składników odżywczych na okres do trzech miesięcy. Może to prowadzić do wysuszenia skóry i nadania jej filmowego wyglądu.

Jednym z kwasów, który pomaga w złuszczaniu naskórka jest kwas salicylowy. Substancja ta pochodzi z kory wierzby i jest formą beta-hydroksykwasu (AHA). Ten rodzaj kwasu jest rozpuszczalny w oleju i działa w celu rozbicia martwych komórek skóry. Chociaż nie wnika tak głęboko jak kwas glikolowy, jest mniej drażniący.

Niektórzy dermatolodzy odradzają stosowanie wielu kwasów w rutynowym oczyszczaniu twarzy. Może to zakłócić barierę ochronną skóry i sprawić, że będzie ona bardziej wrażliwa na inne produkty do pielęgnacji. Może to prowadzić do dodatkowych wyprysków i zaczerwienień. Ważne jest również, aby unikać nadmiernego złuszczania skóry.

Nadtlenek benzoilu

Nadtlenek benzoilu jest składnikiem wielu produktów stosowanych w leczeniu trądziku. Jest on podobny do nadtlenku wodoru w swojej strukturze chemicznej i działa poprzez uwalnianie tlenu na skórze w celu zabicia bakterii. Jednak nadtlenek benzoilu różni się pod kilkoma względami. Nadtlenek wodoru jest przezroczystym płynem, który można zobaczyć w apteczce, natomiast nadtlenek benzoilu jest silniejszym, szybciej działającym składnikiem. Dodatkowo, jest to środek przeciwzapalny. Pomaga zmniejszyć stan zapalny, co jest dobre w leczeniu trądziku.

Ilość nadtlenku benzoilu, którą stosujesz, powinna być dostosowana do Twojego typu skóry. Niektórzy ludzie tolerują wysokie stężenia substancji chemicznej, podczas gdy inni wolą niższe stężenie. Ponadto, stężenie nadtlenku benzoilu, którego potrzebujesz, będzie zależało od miejsca, w którym go stosujesz. Na przykład, jeśli używasz go na twarzy, powinieneś zacząć od niższego stężenia niż to, które stosujesz na innych obszarach, takich jak klatka piersiowa lub plecy. Stosowanie wyższych stężeń może powodować skutki uboczne, w tym wysuszenie i zaczerwienienie.

Kwas glikolowy

Jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia trądziku jest stosowanie produktu do oczyszczania twarzy z kwasem glikolowym. Produkty te zawierają niewielkie ilości tego kwasu, które mogą być bezpieczne dla skóry wrażliwej. Należy zacząć od stosowania rozcieńczonego roztworu, a z czasem można zwiększyć ilość produktu. Ważne jest, aby pamiętać, że trądzik jest spowodowany nagromadzeniem martwych komórek skóry, a złuszczanie jest najlepszym sposobem na pozbycie się tego nagromadzenia.

Kwas glikolowy w oczyszczaniu twarzy pomaga pozbyć się martwych komórek skóry i stymuluje naturalne procesy skóry. Kwas ten poprawia również strukturę i koloryt skóry, zmniejsza przebarwienia i zwiększa produkcję kolagenu. Poprzez usunięcie tych warstw martwych komórek skóry, pomaga odblokować pory, co zmniejsza ryzyko pojawienia się wyprysków trądzikowych.

Kwas mlekowy

Kwas mlekowy w oczyszczaniu twarzy może pomóc zmniejszyć zmiany trądzikowe i pobudzić odnowę komórek. Jest to łagodny kwas, który jest tolerowany przez wrażliwą skórę. Może powodować pewne mrowienie i czerwony odcień, ale efekty są zazwyczaj minimalne. Jeśli jednak masz istniejące wcześniej schorzenia skóry, przed użyciem produktów do oczyszczania twarzy z kwasem mlekowym skonsultuj się z zaufanym pracownikiem medycznym. Ten artykuł wyjaśni Ci korzyści płynące z zastosowania kwasu mlekowego oraz to, jak może on pomóc Ci pozbyć się trądziku.

Stosując kwas mlekowy w produktach do oczyszczania twarzy, pamiętaj, aby przestrzegać instrukcji producenta i unikać kontaktu z okolicą oczu. Kwas może powodować delikatne ukłucie podczas stosowania miejscowego, ale powinno ono ustąpić po kilku dniach. W przypadku wystąpienia uczucia kłucia należy zaprzestać stosowania produktu i skontaktować się z dermatologiem.

Kwas salicylowy

Trądzik jest częstym problemem skórnym, a kwas salicylowy stosowany w oczyszczaniu twarzy pomaga zapobiegać i leczyć trądzik. Kwas rozbija klej, który utrzymuje komórki skóry razem, aby oczyścić zatkane pory. Pomaga również zmniejszyć produkcję sebum, które powoduje trądzik.

Kwas salicylowy jest najlepszy w leczeniu powierzchownego i tłustego trądziku. Należy go jednak stosować ostrożnie i w małych ilościach. Może podrażniać skórę, dlatego najlepiej stosować go raz lub dwa razy dziennie. Jeśli wystąpią podrażnienia, można użyć produktu o mniejszym stężeniu. Można również zdecydować się na produkty zawierające inne składniki zwalczające trądzik, takie jak kwas azelainowy czy differin.

Kwas salicylowy to silny środek przeciwzapalny, który wnika głęboko w skórę. Rozpuszcza również brud i zanieczyszczenia, które mogłyby zatkać pory i spowodować trądzik. Działa również jako łagodny środek złuszczający, wspomagając obrót komórek skóry i produkcję kolagenu. Kwas ten pomaga również w redukcji ciemnych plam po trądziku poprzez usuwanie martwych komórek skóry zawierających melaninę.

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego to naturalny produkt, który pomaga w oczyszczaniu twarzy i leczeniu trądziku. Olejek należy nakładać na suchą skórę. Należy go stosować przez sześć do dwunastu tygodni, aby uzyskać pożądany efekt. Można go również zmieszać z kremem nawilżającym i stosować jako towarzysza innych zabiegów na trądzik.

Olejek z drzewa herbacianego jest dobrze tolerowany przez większość typów skóry, choć może powodować podrażnienia i zwiększoną wrażliwość. Dlatego ważne jest, aby rozcieńczyć go z olejem nośnym przed nałożeniem na skórę. Ponadto nigdy nie należy go stosować bezpośrednio na twarz, ponieważ może wywołać wysypkę.

Olejek z drzewa herbacianego ma szerokie działanie przeciwbakteryjne i jest skutecznym środkiem do leczenia łagodnego do umiarkowanego trądziku. Jest również skuteczny w zwalczaniu bakterii powodujących trądzik. National Center for Complementary and Integrative Health promuje jego stosowanie jako miejscowego rozwiązania dla trądziku. Jest również skuteczny przeciwko wszom, grzybom i stopie atlety. Jest szeroko dostępny w kosmetykach, więc może warto go wypróbować.

Peelingi chemiczne

Peelingi chemiczne w leczeniu trądziku polegają na nałożeniu roztworu kwasu na obszar skóry dotknięty trądzikiem. Proces ten usuwa martwe komórki skóry i odblokowuje pory, aby pomóc organizmowi w regeneracji nowej skóry. Przed nałożeniem kwasu, skóra jest dokładnie oczyszczana. Następnie roztwór kwasu jest nakładany na skórę na określoną ilość czasu. Następnie nakładany jest neutralizator, aby zapobiec dalszej reakcji kwasu ze skórą.

Peelingi chemiczne są zazwyczaj nieszkodliwe, ale istnieje możliwość podrażnienia skóry. Zazwyczaj zabieg może powodować łuszczenie się skóry przez kilka dni. Peelingi te działają poprzez usunięcie kilku warstw skóry, w tym naskórka (który zapewnia pigmentację skóry), skóry właściwej (gdzie znajdują się pory skórne) i podskórnej (struktura skóry). Oczyszczanie twarzy siarką

Siarka nie jest tak skuteczna jak wiele z bardziej popularnych opcji leczenia trądziku dostępnych bez recepty (OTC). Nie jest wystarczająco silny, aby leczyć umiarkowany trądzik i nie będzie działać dla poważnych wybuchów. Aby uzyskać jak najwięcej korzyści z oczyszczania twarzy siarką, należy stosować połączenie siarki i kwasu salicylowego dwa do trzech razy w tygodniu, a następnie zastosować krem z nadtlenkiem benzoilu.

Jedną z największych wad produktów przeciwtrądzikowych na bazie siarki jest silny zapach. Większość marek siarkowych produktów do mycia twarzy zawiera substancje zapachowe, aby zamaskować zapach. Jeśli jesteś wrażliwy na zapach, możesz chcieć użyć bezzapachowej wersji produktu. Osoby uczulone na siarkę lub którykolwiek z jej związków powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem siarkowych produktów do mycia twarzy.

Chociaż siarka może pomóc pozbyć się martwych komórek skóry i zwalczyć bakterie wywołujące trądzik, może również wysuszyć skórę i pogorszyć jej stan. W związku z tym, siarka nie jest zalecana do pielęgnacji skóry trądzikowej. Nie jest to również dobry sposób leczenia trądziku torbielowatego, który wymaga pomocy dermatologa.

Olejek z drzewa herbacianego + nadtlenek benzoilu

Olejek z drzewa herbacianego jest generalnie dobrze tolerowany przez większość typów skóry i stanowi doskonały wybór w leczeniu trądziku. Należy jednak wiedzieć, że jest to silny składnik i powinien być stosowany z ostrożnością. Może on powodować podrażnienia, a nawet wypryski alergiczne. Z tego powodu najlepiej stosować go oszczędnie i tylko po konsultacji z dermatologiem.

Połączenie olejku z drzewa herbacianego i nadtlenku benzoilu to potężny zabieg, który może być skuteczny w leczeniu trądziku. Jednak oba składniki nie są pozbawione skutków ubocznych. Jeśli obawiasz się skutków ubocznych któregoś z nich, powinieneś unikać tego połączenia. W tym badaniu zarówno 5% olejek z drzewa herbacianego, jak i 5% nadtlenek benzoilu miały znaczący wpływ na trądzik. Stwierdzono również, że olejek z drzewa herbacianego ma mniej skutków ubocznych niż nadtlenek benzoilu.

Stosując olejek z drzewa herbacianego, zawsze rozcieńczaj olejek eteryczny olejkiem nośnikowym, aby zmniejszyć szanse na podrażnienia. Użyj wacika, aby nałożyć olejek na dotknięty obszar. Możesz również zmieszać go z lekkim kremem nawilżającym, ale pamiętaj, że może on podrażnić skórę.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Czytaj Dalej

Jakie suplementy na włosy warto stosować?

Szukasz sposobów na poprawę kondycji swoich włosów? Odpowiednia suplementacja może być kluczem do zdrowszych, mocniejszych i bardziej lśniących…
Jak ukryć trądzik
Czytaj Dalej

Jak ukryć trądzik

Jednym z najważniejszych kroków w ukrywaniu trądziku jest użycie korektora. Ten produkt jest w różnych formach i ma…